Jaki wybrać aparat?
SZYBKI PRZEGLĄD APARATÓW, ICH MOŻLIWOŚCI ORAZ OGRANICZEŃ.


Rzetelne uporządkowanie, typów, rodzajów i odmian aparatów, to temat na osobny artykuł lub nawet ich cykl. W czasach analogowych byłoby to o wiele prostsze. Jednak w dobie cyfrowego rejestrowania obrazu, oferta aparatów jest ograniczona chyba tylko wyobraźnią inżynierów. Brak konieczności stosowania migawki oraz mechanizmów transportu kliszy, sprawił, że dziś aparat można zbudować w długopisie. Z oczywistych względów poniższe porównanie ma uproszczony charakter i obejmuje tylko najpopularniejsze typy aparatów.


Proponuję zacząć od wyjaśnienia pojęcia “cyfrówka”. Wiem, że sprawia ono wiele zamieszania. Otóż CYFRÓWKA, to potoczne określenie wszystkich aparatów realizujących cyfrowy zapis zdjęcia. W praktyce, z innymi nie macie już styczności. Może gdzieś tam w szafkach, na strychach leżą zakurzone aparaty “analogowe” , ale w Waszych rękach, już tylko cyfrówki.


aparaty SMARTFONIASTE :)


Dziś to już nie dodatek do telefonu, ale rasowe aparaty pełną gębą. Z powodzeniem konkurują z aparatami kompaktowymi, oferując konkurencyjną jakość zdjęć, a w pewnych kwestiach wręcz większe możliwości. Flagowe modele smartfonów liczących się producentów, jakością zdjęć i możliwościami urywają d... :)

Ograniczenia:

 1. Mała głębia ostrości jest możliwa do uzyskania tylko w bardzo specyficznej sytuacji. W praktyce nie występuje.

 2. Brak wymiennej optyki - to istotne ograniczenie, ale najgorsze dopiero przed nami :)

 3. Obiektyw stałoogniskowy o bardzo szerokim kącie widzenia. Możliwości zmiany ogniskowej, a tym samym odwzorowania perspektywy, brakuje mi najbardziej, gdy fotografuję swoim, nie znów takim SMART-fonem. Napiszę o tym więcej w artykule poświęconym obiektywom.

Zalety:

 1. Lekki, poręczny, prokieszenny, i zawsze przy sobie! :) Nie sposób przecenić tej zalety. Najdroższy sprzęt świata, leżąc zamkniętym w torbie, nie zrobi takiego zdjęcia, jakie Wy możecie robić swoimi smartfonami.

 2. Możliwość natychmiastowej edycji zdjęcia i publikacji w internecie, czy wysłania go komu trzeba.


Z galerii Smart Inspiracje

Wykonane telefonem i na nim obrobione za pomocą bezpłatnej aplikacji Snapseed


Te zdjęcia może nie są godne nagród i światowych wystaw, ale w rodzinnym albumie, nie przyniosą wstydu fotografowi. Spełniają kryteria poprawności technicznej i mają ciekawą treść, przynajmniej dla fotografującego i grona bliskich mu odbiorców. Zdjęcia wykonałem o 6 rano, kiedy to ta poranna ptaszyna szykowała sobie stylówkę na wypad do babci. Zrobiłem je tylko dlatego, że miałem pod ręką telefon. W przeciwnym wypadku musiałbym wstać z łóżka, iść do innego pokoju, otworzyć plecak, wyjąć ciężką lustrzankę...nieee. Zdecydowanie nie chciałoby mi się tego robić o tej porze. Owszem, lustrzanką być może zrobiłbym jeszcze ciekawsze zdjęcie, nie musiał uciekać się do sztuczek w trakcie edycji, by uzyskać efekt małej głębi ostrości, niemniej w tym przypadku kluczowe jest to “być może zrobiłbym”. Smartfonem ZROBIŁEM DOBRE ZDJĘCIA. Na pierwszym z nich widoczne jest charakterystyczne dla szerokokątnych obiektywów (patrz ograniczenie nr 3) przerysowanie perspektywy. Głowa dziewczynki jest nieproporcjonalnie duża do tułowiu. Wynika to z tego, iż fotografując lekko z góry, jej głowa była bliżej obiektywu niż reszta ciała. Czy jednak ta “wada”, to ograniczenie uczyniło zdjęcie mniej uroczym? Nie. Wręcz przeciwnie. Skłonny jestem twierdzić, iż w tym przypadku, taka lekka deformacja perspektywy jest wręcz zaletą tego zdjęcia. Tak oto dzięki wiedzy i umiejętności posługiwania się smartfoniastym aparatem, przekułem jego ułomność w zaletę.


Proste Aparaty KOMPAKTOWE


Ta grupa aparatów jest skazana na wymarcie. Tak mi się wydaje. Z powodzeniem zastępują je aparaty smartfoniaste, które w wielu przypadkach przewyższają je możliwościami.

Ograniczenia:

 1. Mała głębia ostrości - podobnie jak w smartfonach. Fizyczny rozmiar matrycy, parametr który ma wpływ na to zjawisko, jest podobny jak ten w telefonie.

 2. Brak wymiennej optyki - kiedy zacznie ograniczać obiektyw, trzeba będzie kupić cały aparat.

 3. W prostych modelach brak funkcji dostępnych w telefonie. Choćby możliwość nastawów manualnych.

Zalety:

 1. Nadal są małe i prokieszenne - choć już nie tak podręczne jak telefony.

 2. Obiektyw z maluśkim zumiczkiem - zakres zmian ogniskowej a tym samym “przybliżenia” fotografowanego obiektu jest na ogół niewielki, ale większy niż nic, a to już jest coś :)Zaawansowane aparaty KOMPAKTOWE i SUPERZOOMY

Dobra propozycja dla osób, które traktują fotografię stricte użytkowo, do dokumentowania rzeczywistości. W budżecie do 2 tys. można kupić naprawdę dobry, uniwersalny aparat.

Ograniczenia:

 1. Rozmiar, który zmusza do myślenia o osobnej torbie, która trzeba nosić, pilnować, myśleć o niej.

 2. Brak wymiennej optyki - jeden uniwersalny obiektyw to gorzej niż 3 “specjalistyczne”.

Zalety:

 1. Sensory (=matryce) znacznie większe niż smartfonach, a co za tym idzie, i rozmycie któregoś z planów znacznie łatwiejsze. Przy czym występowanie zjawiska małej głębi ostrości, jest tylko jedną z kilku zalet dużej matrycy.

 2. Tryb M jak miłość lub jak Manual - jeśli chodzi o możliwości sterowania parametrami ekspozycji i trybami pracy aparatu, to funkcjonalnością nie odbiegają od lustrzanek.

 3. W drogich modelach, bardzo dobrej jakości obiektywy. Dobry obiektyw jest cenniejszy od dobrego aparatu. Niestety cena tych naprawdę dobrych kompaktów, z świetnymi obiektywami zbliża się do ceny amatorskiej lustrzanki z niezłym obiektywem.Bezlusterkowce i Lustrzanki

Niektórych, zwłaszcza sprzęto-maniaków, pewnie oburzy wrzucanie tych dwóch typów do jednego worka, ale w kontekście treści tego artykułu, dzielące je różnice nie mają większego znaczenia. Nie oznacza to wszak, że wszystko jedno które rozwiązanie wybierzemy przy zakupie. W przyszłości planuję napisać poradnik kupującego, wtedy zagadnieniu poświęcę więcej miejsca.


Ograniczenia:

 1. Rozmiar - korpusy, same aparaty choćby z tą samą wielkością matrycy, w przypadku bezlusterkowców będą wyraźnie mniejsza, lecz obiektywy będą już zbliżonych gabarytów. Lustrzanki są też przez to cięższe.

Zalety:

 1. Duże matryce.

 2. Pełna kontrola zdjęcia i aparatu.

 3. Możliwość użycia wielu obiektywów. Tu prym wiodą lustrzanki, do których można kupić nie tylko firmowe obiektywy, ale wielu niezależnych producentów. W przypadku bezlusterkowców oferta jest o wiele skromniejsza.

 4. Bardzo szybki system ustawiania ostrości czyli AUTOFOKUS. Lustrzanki są pod tym względem niedoścignione, choć najnowsze modele wolnych od lustra, ustępują im o grubość włosa, a czasem są wręcz szybsze.


Foto 1. Zestaw do fotografowania za 35 tysięcy złotych. Do tego należałoby dołożyć jeszcze z 25 000, by mieć bezkompromisowy komplet fotoreporterski. Z całym szacunkiem, ale póki co w rękach większości z Was, byłby co najwyżej drogą zabawką, a w dodatku rzadko używaną. Ciężar i gabaryty takiego sprzętu sprawiają, że trzeba dużej determinacji, by np. zabrać go na wakacje :)


Foto 2. Dokładnie na takim zestawie piszący te słowa zaczynał przygodę z fotografią. Miałem do niego jeszcze drugi obiektyw. Jupiter 135 mm f/3.5. Wspaniały znikacz drugiego planu. Obrazy, ich plastyka jaką uzyskiwałem, pracując takimi, dziś nazwalibyśmy je prymitywnymi narzędziami, były uzależniające. Tamte zdjęcia motywowały mnie, by jeszcze jako nastolatek podejmować drobne prace, celem zarobienia na filmy do aparatu i na ich wywołanie.


Więcej o typach aparatów dowiecie się z tego artykułu.Podsumowując.

Od tego czym utrwalacie na fotografii fragmenty swojej rzeczywistości, o wiele istotniejsze jest to, jak to robicie. Narzędzie są na tyle istotne, na ile użytkownik potrafi wykorzystać ich możliwości. Zachęcam Was do korzystania z kursu “Człowiek Na Fotografii’. Zawarta w nim wiedza i wskazówki praktyczne, pozwolą Wam przy odrobinie determinacji “wycisnąć” z swoich aparatów 100%. Nawet jeśli jest to tylko aparat wbudowany w telefon.

30 wyświetlenia
 • Facebook - White Circle

© 2023 by Fundacja Społecznie Wrażliwi

www.spoleczniewrazliwi.pl